תפריט נגישות

סרן שמעון יזרסקי יזהר ז"ל

שמעון יזרסקי יזהר
בן 22 בנפלו
בן מרים וחנוך הכהן
נולד במשמר השרון
בכ"ג בחשוון תש"ט, 25/11/1948
התגייס ב-פברואר 1967
שרת בחטיבת גולני
יחידה: גדוד "גדעון" (13)
נפל בעת מילוי תפקידו
בכ"ז בתשרי תשל"ב, 16/10/1971
מקום נפילה: רמת הגולן
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: כפר סבא
חלקה: 03, שורה: 01, קבר: 11.

קורות חיים

בן חנוך הכהן ומרים. נולד ביום כ"ג במרחשון תש"ט (25.11.1948) בקיבוץ משמר השרון ובגיל צעיר עקר עם משפחתו לכפר-סבא. הוא למד בבית-הספר היסודי על שם אוסישקין בכפר-סבא ובבית-הספר התיכון על-שם ברל כצנלסון בכפר-סבא ועמד בהצלחה בבחינות הבגרות. בהגיעו לגיל שלוש-עשרה נתייתם מאביו. יתמותו טבעה בו אותות קשים, אך הוא התגבר על-כך.

הוא גויס לצה"ל בתחילת פברואר 1967 והוצב

לחטיבת "גולני". הגיוס חולל בו שינוי מרשים. מנער עניו, ביישן וצנוע, הפך עד מהרה לגבר נמרץ ורב פעלים. הוא השתתף במלחמת ששת הימים. בשנת 1968 סיים קורס-קצינים בהצלחה, נבחר לקצין מצטיין וקיבל את דרגתו מידי הרמטכ"ל. הוא עשה חיל בצבא בהיותו חייל מצטיין, קצין מעולה, חבר למופת ואהוב על כל ידידיו ומכריו.

בשנת 1970 הצטרף לצבא-הקבע. היה מפקד פלוגה ועמד לעלות בסולם הדרגות. בראשית 1971 נתמנה לשופט בבית-משפט צבאי בפיקוד הצפון ובחודש אוגוסט, באותה שנה, נשלח מטעם צה"ל לחו"ל. הוא היה אמור ללמוד באוניברסיטה מטעם צה"ל.

ביום כ"ז בתשרי תשל"ב (16.10.1971), נפל בעת מילוי תפקידו בעלותו עם רכבו על מוקש ברמת-הגולן. לפני שנפל עיברת את שמו ליזהר. הוא הובא למנוחת עולמים בבית הקברות בכפר-סבא. לאחר נפילתו הוענקה לו דרגת סרן.

שר הביטחון כתב להוריו מכתב תנחומים בו ציין בין שאר דבריו, כי יזהר היה חייל מצויין, קצין מעולה וחבר למופת, אהוב על כל מי שהכיר אותו.

אחד מעמיתיו הקצינים כתב שיר לזכרו בו כלולות השורות הבאות: "גוף חסון. קפל"צ לא רכוס, חגור, עיניים מחייכות / כך תופיע לנגד עינינו בכל אותן התמונות / צועד לפנינו בכל אותן אלפי הדרכים / בין מסעדה לקונטרה, יריחו ומעלה אדומים / שעל אחת מהן פסקת מלצעוד לעולמים /.../ שברירי הזכרונות כהבהקי אור צצים / כפצצות תאורה 52 מ"מ אל-על מתרוממים / וכלעומת שבאו יורדים מטה ודועכים / אך דמותך המ"פ תהא חרוטה בהם נצחים / עד שנשוב ונפגש באחת מאותן הדרכים".

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה