תפריט נגישות

סגן רחמים סופר ז"ל

רחמים סופר
בן 19 בנפלו
בן גילה וציון
נולד בפרס
בי"ב באב תשי"ג, 25/7/1953
התגייס ב-אוקטובר 1971
שרת בחיל האויר
יחידה: טייסת 119
נפל בקרב
בי"ט בתשרי תשל"ד, 15/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: שדה תעופה טנטא
באזור מצרים
מקום קבורה: כפר סבא
הותיר: הורים ושלושה אחים

קורות חיים

רחמים, בן גילה וציון, נולד ביום י"ב באב תשי"ג (25.7.1953) בטהרן שבפרס, ועלה ארצה עם משפחתו בשנת 1958. בתחילה השתקעה המשפחה בבית-שאן, אולם לאחר שנה עברה לכפר-סבא ושם קבעה את מושבה. רחמים סיים את לימודיו בבית-הספר היסודי "ברנר" ואחרי-כן התקבל לבית-הספר התיכון "כצנלסון" בכפר-סבא, בו סיים ארבע שנות לימוד במגמה הריאלית. הוא היה חבר בתנועת "הנוער העובד והלומד", כחניך וכמדריך. בשיעורי ההדרכה בתנועה אהב ללמד נושאים עיוניים וקיווה לפתח אצל חניכיו צורות חשיבה הגיוניות ונכונות. כמו-כן תרגל עם חניכיו אימוני-שדה, תרגילי-סדר ואימוני לילה, כהכנה לגדנ"ע.

רחמים היה ספורטאי ועסק בעיקר בתרגילי התעמלות במכשירים. הוא שאף לפתח נפש בריאה בגוף בריא. במשך שלוש שנים התאמן פעמיים בשבוע ונטל חלק גם בתחרויות התעמלות אזוריות.

כשהיה בכיתה י' היה חבר בגרעין שאומץ על-ידי קיבוץ צאלים. ברוב חופשותיו מבית-הספר היה יוצא עם חבריו לקיבוץ, כדי להכיר את החיים שם ואת העבודה החקלאית. הוא קיווה שעם גיוסו לצה"ל יוצב לנח"ל וישרת עם חבריו לגרעין. כשהיה בכיתה י"א קיבל זימון למבדקי טיס ועבר אותם בהצלחה. הרעיון להיות טייס קסם לו מאוד והוא ניצב בפני החלטה קשה, אם לשרת יחד עם חבריו בנח"ל או להצטרף לקורס טיס. הוא החליט לבחור בטיס, אך דרש שיובטח לו כי יוחזר אל חבריו בנח"ל, במקרה שייכשל בקורס הטיס.

רחמים גויס לצה"ל במחצית אוקטובר 1971. לאחר הטירונות עבר קורס צניחה ונשלח לבית-הספר לטיס. עד מהרה השתלב בלימודים ועשה חיל בשיעורי הטיסה. לאחר שעשה כשמונה חודשים בקורס, הוחלט שיהיה נווט. במרץ ובשקידה רבה ניגש לקורס הניווט וכשסיימו בהצלחה, היה בין החניכים המצטיינים והוצב כנווט במטוס "פנטום".

כשפרצה מלחמת יום הכיפורים היה רחמים בבית-הכנסת. מיד נחפז ליחידתו ויצא לגיחות מבצעיות מעל סוריה. ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15.10.1973) יצא סגן-משנה רחמים לפעולת הפצצה מעל שדה התעופה של טנטה במצרים ובגיחתו העשרים ואחת נפגע מטוסו מטיל ששיגרו המצרים והוא נהרג. בן עשרים היה במותו. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בכפר-סבא. השאיר אחריו הורים ושלושה אחים. לאחר נופלו הוענקה לו דרגת סגן.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "את בנכם הכרתי והוקרתי. היו בו תכונות בלתי רגילות של טוב-לב ורצון להוכיח את עצמו ולהתבלט. הוא היה לוחם צעיר בעל רצון עז להשתתף במירב הגיחות הקרביות שביצעה הטייסת. עם מותו איבדנו לוחם וידיד".

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה