תפריט נגישות

סמ"ר בן בורנשטיין ז"ל

בן בורנשטיין
בן 21 בנפלו
בן פנינה ואורי
נולד בכפר סבא
בי"ז בסיון תש"מ, 1/6/1980
התגורר בכפר סבא
התגייס ב-22.11.1998
שרת בחטיבת גבעתי
יחידה: גדוד רותם
נפל בעת שירותו
בה' בתשרי תשס"ב, 22/9/2001
מקום נפילה: נחל יהודיה
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: כפר סבא
חלקה: 4, שורה: 1.
הותיר: הורים ואחות - שרון

קורות חיים

בן פנינה ואורי. נולד ביום י"ז בסיוון תש"ם (1.6.1980) בכפר סבא. אח לשרון, נכד לשושנה ובנימין בורנשטיין, ממייסדי כפר סבא, ולשמחה ונחמן קלמן, ממייסדי מושב ערוגות.

בן החל את לימודיו בבית-הספר היסודי 'אוסישקין', המשיך לחטיבת הביניים 'אלון' וסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון 'כצנלסון' בכפר סבא. במהלך לימודיו היה חניך בתנועת 'הנוער העובד והלומד', קן כפר סבא, ובתיכון אף היה למדריך בתנועה.

בכיתה ד' החליט בן ללמוד לנגן בחצוצרה, בעקבות אביו. הוא התמיד בנגינה. ובמהרה היה לנגן בתזמורת של 'קרן המוסיקה', ואחר כך לנגן חצוצרה בתזמורת הייצוגית של כפר סבא. כשהגיע לתיכון התקבל בן ללימודים במגמת מוזיקה, והמשיך לנגן בתזמורת העירונית. הוא השתתף עם התזמורת בהופעות בארצות-הברית ובקנדה, וכן ייצג את בית-ספרו במשלחת שיצאה לגרמניה.

בן עשה תמיד את דרכו כשחיוך על שפתיו, ותוך שהוא קושר חברויות אמיצות בכל מקום ששהה בו.

בחודש נובמבר 1998 התגייס בן לצה"ל. הוא ביקש להגיע ליחידה קרבית, ואכן שובץ למסלול לוחמים בחטיבת 'גבעתי'. בן שירת במוצבים בלבנון ובאזור עזה. בחודש מאי 2001 הועלה לדרגת סמ"ר וצורף לצוות מפקדת הפלוגה. מפקדו, סא"ל אילן מספר: "בן שירת שנה וחודש תחת פיקודי, ובתקופה זו הספיק להשאיר חותם ביחידה, על מפקדיה וחייליה. בזכות נכונותו הרבה להושיט יד בכל עת ולכל אחד, בזכות הדוגמה האישית שהפגין לאורך כל הדרך. היוזמה שגילה ושאיפתו למצוינות, זכה בן לאהדה רבה של הסובבים אותו".

ביום ה' בתשרי תשס"ב (22.9.02) נפל בן ממצוק בשמורת יהודיה במהלך טיול ברמת הגולן. בן 21 היה בנופלו.

הוא הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בכפר סבא. הוא הותיר אחריו: הורים ואחות.

מפקדו, סרן איציק, כתב: "בן, אילו הייתי יכול לספר לך עד כמה אתה חסר לפלוגה, בטוח היית מבין עד כמה אוהבים אותך כאן. הדומיננטיות השקטה עם החיוך הנפלא הם שכבשו כל אחד כאן, כולל את המ"פ שלך... אהבת את המחלקה שלך והרגשת אחריות לכל דבר שיקרה. היית האוזן הקשבת לכל אחד ואחד מהחייל הצעיר ועד לוותיק. ותמיד תמיד ידעת לסיים את השיחה עם החיוך המיוחד שלך. שכבש את העולם והפלוגה... באימון האחרון עלינו לרמת הגולן, למקום שבו בילית בפעם האחרונה. היופי השקט והנוף מאוד בלבלו אותנו, כי הרי איך יכול להיות שמקום כל כך יפה לקוח אדם כל כך מדהים. אבל כנראה שאתה צריך לשמור עלינו מלמעלה."

בן היה חלק מחבורה קרובה ומגובשת בת שבעה חברים טובים אשר גדלו יחדיו ותיכננו יחד את החיים באזרחות. "עכשיו זה נהפך לשישה", כתבו, "ברגע אחד השתנה הכל. והמובן מאליו התנפץ מול קיר המציאות... היתה בך שמחת חיים, תמיד הצחקת אותנו, וכשרצית ידעת גם לשגע אותנו... בן שלנו, החבר הכי טוב. עוד נעשה המון דברים. אמנם זה יהיה בלעדיך, אבל אתה נשאר איתנו באהבה גדולה, בלב של כל אחד. הגיע הזמן לחגוג את החיים בשבילך, פרח עדין שנקטף מוקדם מדי".

חבריו לפלוגה כתבו לזכרו: "מבט פניך התמימים שכבשו את כולם / יצאו אל החופש לראות קצת עולם / שימשת דוגמה לכל אחד ואחד / בזיכרון הפלוגה תישאר לעד / שקט ושלווה ליוו את מבטך / והיום כולנו נמצאים כאן איתך / הדמעות על פנינו זולגות הן לאט / ומהחופש שלך טעמת מעט / מלאך שלי, מלאך מיוחד / שומר עליך אתה לא לבד / הזמן מותיר לי עוד רגע לחלום / אז בינתיים, בן, אומר לך שלום".

הדרכים להנצחת בן קשורות באופן ישיר לאופיו, אהבותיו ותחביביו:

תו הצטיינות לזכרו של בן, בוגר מגמת המוסיקה בכצנלסון, מוענק לתלמיד נבחר מבין חברי תזמורת ה-BIG BAND של התיכון.

במסגרת קונצרט "פריזמה" של הקונסרבטוריון העירוני בכפר סבא וקרן המוסיקה מושמעת יצירה לחצוצרה, שהולחנה במיוחד לזכרו של בן ומהווה חלק בלתי נפרד מהרפרטואר של התזמורת הייצוגית העירונית, כמו כן מוענקת מלגת לימודים על שם בן על ידי משפחתו.

מדי שנה נערך חידון לזכרו של בן בנושא ידיעת הארץ ומורשת גבעתי, להכנת החידון שותפים חטיבת הביניים ע"ש שז"ר בכפר-סבא וגדוד רותם של חטיבת גבעתי. הכיתה הזוכה מבקרת באתר ההנצחה של חטיבת גבעתי במצודת יואב ולומדת מקרוב על מורשת הקרב של החטיבה.

בימים אלו מתגייסים חבריו של בן ומוקירי זכרו להתרמה מסיבית על מנת לממש בניית גשר להולכי רגל בשמורת היהודיה ברמת הגולן - שם מצא בן את מותו. הגשר, המוקם ביוזמה משותפת עם רשות הטבע והגנים, ישא את שמו של בן.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה