תפריט נגישות

טוראי יחזקאל קופרמינץ ז"ל

יחזקאל קופרמינץ
בן 20 בנפלו
בן לאה ואברהם
נולד בפולין - וארשה
בח' בטבת תרפ"ח, 1/1/1928
שרת בחטיבת אלכסנדרוני (חי"ש), חיל השריון
יחידה: חט' 401, גד' 52, חט' 401, גד' 52
נפל בקרב
בד' באייר תש"ח, 13/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: טירה
באזור השרון
מקום קבורה: תל מונד

קורות חיים

קופרמינץ יחזקאל בן אברהם ולאה. נולד ב-1928 בוארשה, בירת פולין.

עם פרוץ מלחמת-העולם הופסקו לימודיו בבית-הספר העממי ונמלט עם המשפחה לשטח הכיבוש הרוסי. בגלל סירובם לקבל נתינות רוסית הוגלו לסיביר. שם מתו אמו ואחיו הבכור והאב נאסר עקב מלשינות ונדון למאסר-עולם. זמן-מה נשאר הנער ביחד עם שני נערים אחרים אצל אחותם הבכורה שהתאמצה לספק להם את מזונם. אחר-כך ברח יחזקאל ועבר מאות קילומטרים ברגל בקור החורף הרוסי הסיבירי מנובו-סיבירסק לאסיה התיכונה. נתקבל בבית-יתומים רוסי ונתחנך בו ברוח רוסית והמשטר הסובייטי.

כשהחלה החזרת הפליטים הפולנים לארצם חזר גם יחזקאל עם שארית משפחתו. הצטרף יחד עם אחיו זאב לקיבוץ של נוער ציוני וכולם עברו ב"נתיב-הבריחה" לקיבוץ-הכשרה של תנועתם בגרמניה. שם התמחה יחזקאל בעבודת-טרקטור.

בהיותו בגרמניה נודע לו שאביו חזר מרוסיה קטוע-רגל, אך יחזקאל לא יכול לנסוע לפולין להתראות עם האב, לבל יפסיד את האפשרות לעלות ארצה. במכתב-התנצלות הרגיע את אביו שממילא ייפגשו כולם בקרוב בארץ-ישראל. ב-1947 הגיע לארץ עם קבוצתו במסגרת "עליית-הנוער" והצטרפו לקבוצת "להט" של הנוער הציוני באבן-יהודה. אחרי התפזרות הקבוצה הוסיף לעבוד כפועל בודד.

כשהחלה מלחמת-השחרור סירבו לקבלו לשירות מפני שנראה צעיר מדי. לאחר שהעלים את גילו האמיתי בלשכת-הגיוס נתקבל לחטיבת "אלכסנדרוני" ובמלאותו כל פקודה וכל משימה בדייקנות, הן באימונים והן בשירות, סתר את כל הדעות בדבר גילו "הצעיר מדי".

להפצרותיו צורף גם הוא ליחידה שיצאה לפעולה נגד הכפר טירה שבשרון וניתן לו תפקיד של סייר. בקרב זה נפל ליד טירה ביחד עם כמה מחבריו ב-13.5.1948 נקבר בתל-מונד.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה