תפריט נגישות

סגן שמאי כהן ז"ל

שמאי כהן
בן 21 בנפלו
בן בתיה ודוד
נולד במולדת
בכ"ח בחשוון תש"י, 20/11/1949
התגייס ב-נובמבר 1967
שרת בחיל התותחנים
יחידה: גדוד שפיפון
נפל בקרב
בכ"ט בשבט תש"ל, 5/2/1970
במלחמת ההתשה
מקום נפילה: אזור תעלת סואץ
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: מושב צופית

קורות חיים

בן דוד הכהן ובתיה. נולד ביום כ"ח במרחשון תש"י (20.11.1949), במושב השיתופי בני ברית (מולדת). הוא למד בבית הספר היסודי בצופית ובשנים תשי"ח - תשי"ט שהה עם משפחתו באמסטרדם, לשם יצא אביו בשליחות מטעם הסוכנות היהודית. שמאי התגעגע מאוד לארץ, בעיקר משום שהיה רגיל לגור בסביבה כפרית ולבלות את רוב זמנו בטיולים בטבע. כאשר שב לארץ עם הוריו, סיים את בית הספר היסודי והתקבל לבית הספר התיכון על שם עמי אסף, בבית ברל. הוא מצא עניין רב בעיקר בביולוגיה והשתתף בשיעורים ובעבודת המעבדה של תלמידי הסמינר שבבית ברל. המורה לביולוגיה העריך מאוד את כישוריו ואמר עליו שהוא אינו נופל בידיעותיו מתלמידיו הבוגרים, על אף גילו הצעיר.

שמאי הרבה לטפל בבעלי חיים שבפינת החי ואהב לערוך טיולים בחיק הטבע, אולם אהבתו למוסיקה ולפריטה על פסנתר היו בראש מעייניו. הוא היה מבלה שעות מרובות על יד הפסנתר ובהאזנה למוסיקה קלאסית. גם כאשר היה מגיע לחופשה, בעת שירותו הצבאי, היה הולך קודם כל לכלי האהוב עליו מכל - הפסנתר.

שמאי היה מטבעו נער עצמאי והישיבה בכיתה הייתה עול כבד שרבץ עליו. על אף שקיבל תמיד את דעת המורים, הוא דרש מידה גדולה של חופש - וגם קיבל אותה. המורים בישיבתם סיכמו: "אל נפריע לשמאי". הוא הרבה לקרוא ולהתעניין בספרות רצינית, פילוסופית. בחופשים לפני הצבא לקח על עצמו תכנית אמונים לחישול גופו - התעמלות, ריצות וכו' כדי להגדיל את סיכוייו להתגייס לסיירת.

הוא גויס לצה"ל בנובמבר 1967 והצטיין כחייל נועז. אחרי הטירונות וקורס מכ"ים נשלח לחיל התותחנים. אחרי קורס הקצינים התנדב לשרת בתעלה בתפקיד קצין תצפית קידמית. היה בחור חושב, אהב את המשפחה והמדינה. בעל חוש בקורת עצמית ויושר פנימי. התנדב לשרותים קשים ובלט בשלוותו בשעת סכנה. לאט-לאט עלה בסולם הדרגות והגיע לדרגת סגן-משנה. הוא היה בחור אמיץ, שלא ידע פחד גם בזמנים הקשים כאשר שהה עם יחידתו באזור תעלת סואץ. בין שאר תכונותיו, שהיו יושר והעדר תסביכים, בלט יצר ההרפתקנות. ביום כ"ט בשבט תש"ל (5.2.1970), נפל בקרב באזור תעלת סואץ. הובא למנוחת עולמים בבית הקברות בצופית. ימים אחדים לאחר נפילתו הועלה שמאי לדרגת סגן.

לאחר נפילתו כתבה המשוררת דליה רביקוביץ שיר, בו העלתה את זכרו של שמאי.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה