תפריט נגישות

סמ"ר יעקב יעקובי שרגאי ז"ל

יעקב שרגאי
בן 21 בנפלו
בן מאירה וניסים
נולד באירן
בי"א באב תשי"ב, 2/8/1952
התגורר בכפר סבא
התגייס ב-נובמבר 1970
שרת בחיל התותחנים
יחידה: גדוד נמר
נפל בקרב
בי' בתשרי תשל"ד, 6/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: תל אל ג'וחדר
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: כפר סבא
חלקה: 3, שורה: 4, קבר: 9.
הותיר: הורים, אחים ואחיות

קורות חיים

יעקב (יעקובי), בן מאירה ונסים, נולד ב-י"א באב תשי"ב (2.8.1952) בכרמן שבאיראן ועלה ארצה עם משפחתו בשנת 1953.

הוא למד בבית-הספר היסודי "בר-אילן" ואחרי- כן המשיך בלימודיו בבית-הספר המקצועי "אורט'' בכפר-סבא. לאחר שתי שנות לימוד ב"אורט" הצטרף לחברת הנוער בקיבוץ נחשון. שם למד ועבד, ושם - כך אמר - בילה את שתי שנות חייו היפות ביותר.

יעקב היה חבר בתנועת "השומר הצעיר". הוא היה חובב ספורט ואהב להאזין למוסיקה. בכוחות עצמו למד גרפולוגיה ונהג לנסות לעמוד על אופיים של בני-אדם מתוך כתב-ידם. חבריו מספרים עליו, שהיה שמח וטוב-לב, משעשע את חבריו במעשי קונדס וליצנות. הוא אהב לשיר, לספר סיפורים ובדיחות, וכינה את חבריו בשמות חיבה מוזרים. היה לו כושר ארגון, ידע טכני רב והיו לו "ידי זהב".

תמיד עשה מלאכתו בחיוך ובשלוות נפש, אך גם בהתלהבותו הקפיד על דייקנות והפיק מהעבודה הנאה אמיתית. ידידיו שיבחוהו על חריצותו הרבה ועל שקדנותו. מעודו לא הפסיק מלאכה בטרם הביא אותה לידי סיום. תמיד מוכן היה לעזור לזולת והיה נדיב-לב, רחב-יד ולא השיב פני איש ריקם. בן מסור היה להוריו ונאמן לבני משפחתו. היו לו תוכניות רבות לעתיד והוא התכונן ללמוד אדריכלות גנים באוניברסיטת תל-אביב.

יעקב גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1970 והוצב לחיל התותחנים. לאחר הטירונות השתלם בקורס לקשרי חת"ם, בקורס לסמלי קשר ובקורס למפקדי חת"ם. ביחידתו נחשב חייל אחראי, שביצע את תפקידו במסירות ובנאמנות, והיה אהוב ומקובל על חבריו. על חלקו בפעילות המבצעית הוענק לו "אות השירות המבצעי".

במלחמת יום הכיפורים השתתף יעקב בקרבות לבלימת התקפות הסורים ברמת הגולן. ביום י' בתשרי תשל"ד (6.10.1973) בשעות הערב, נפל יעקב בקרב בתל-ג'וחאדר. טיל פגע בנגמ"ש הקשר והוא נהרג במקום. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בכפר- סבא. השאיר אחריו הורים, חמישה אחים ושתי אחיות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "יעקב מילא תפקיד בכיר במפקדת הסוללה והיה אחראי לכל נושא הקשר. הוא עבד במסירות, נלחם עד הרגע האחרון ושימש דוגמה ומופת לחבריו בחריצותו ובמסירותו".

הוריו תרמו לזכרו ספר תורה לבית-הכנסת ב"שיכון מזרחי" בכפר-סבא.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה